Świadoma konsumpcja powoli wkracza do Polski

Świadoma konsumpcja powoli wkracza do Polski

Ernst & Young Global Limited

Najnowsze badanie EY Future Consumer Index w Polsce ukazuje, że tylko część polskich konsumentów przestawia się na świadomą konsumpcję. Głównym motywem dla tej zmiany jest chęć przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz rosnące zainteresowanie zrównoważonym rozwojem.

EY Future Consumer Index monitoruje nastroje i zachowania konsumentów, które są odpowiedzią na zmieniającą się sytuację kryzysową i prowadzą do ewolucji w nawykach zakupowych.

EY dokonało podziału konsumentów na pięć grup. Największa grupa (30% badanych) to osoby zainteresowane kwestiami klimatycznymi. W drugiej grupie znajduje się 25% konsumentów, których głównym czynnikiem przy wyborze produktów jest cena. Trzecia grupa (22%) kładzie nacisk na zdrowie, a czwarta grupa (15%) ceni sobie doświadczenia. Ostatnia grupa (8%) skupia się na aspektach społecznych zakupów.

Świadoma konsumpcja to proces dokonywania zakupów na podstawie wiedzy na temat ekologicznych i społecznych konsekwencji produktów. To efekt zrozumienia, że konsumenci mają wpływ na środowisko naturalne oraz procesy produkcyjne.

Polscy konsumenci zdają sobie sprawę z wpływu, jaki mogą wywierać na środowisko. 80% badanych jest zaniepokojonych stanem planety, a 83% ma zamiar zmienić swoje nawyki zakupowe, aby były bardziej zrównoważone.

Jednak kwestie zrównoważonego rozwoju nie dominują jeszcze w procesie podejmowania decyzji zakupowych, zwłaszcza że obecna sytuacja gospodarcza i wysoka inflacja wpłynęły na ogólne ograniczenie wydatków domowych. Mniej niż połowa (47%) ankietowanych badania EY przyznaje, że zwraca uwagę na wpływ produktów/usług na środowisko, a 44% zwraca uwagę na etyczne postępowanie producenta.

Niemało jednak zmian już nastąpiło. W 2015 roku Unia Europejska ustaliła limit na roczną liczbę plastikowych toreb na osobę na poziomie 40 do 2025 roku. W 2019 roku Polska zaktualizowała ustawę o odpadach, wprowadzając opłaty za tego typu torby. W wyniku tych zmian, 91% polskich konsumentów obecnie korzysta z toreb wielokrotnego użytku.

Polacy również starają się oszczędzać wodę (93%), ograniczać emisję zanieczyszczeń (84%) oraz recyklingować lub wielokrotnie wykorzystywać produkty (86%).

Nawet pomimo pewnych obaw, 60% respondentów badania EY jest skłonnych płacić wyższą cenę za produkty zrównoważone. Tylu samo badanych przestawia się na ekologiczne substytuty produktów, które wcześniej kupowali. Wielu konsumentów podejmuje już, bądź planuje wprowadzić dalsze ograniczenia, które promują bardziej przyjazne dla środowiska działania. 45% zrezygnowało z samochodu na krótkie trasy, a 38% nie zamawia produktów online, które dostępne są w lokalnych sklepach. Warto jednak zaznaczyć, że aż 29% jest zdecydowanymi przeciwnikami wegetarianizmu i nie zamierza rezygnować z mięsa czy nabiału.

EY Future Consumer Index jest aktualnie w swojej szóstej edycji i obejmuje badania przeprowadzone w 27 krajach na ponad 20 tysiącach respondentów. Polska część badania przeprowadzona była od lutego do marca 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku od 18 do 65 lat, z 52% respondentów stanowiących kobiety. W większości byli to mieszkańcy miast, a 20% z nich pochodziło z obszarów wiejskich.



Świadoma konsumpcja powoli wkracza do Polski

Ernst & Young Global Limited

Nasze cztery zintegrowane linie biznesowe: audyt, doradztwo biznesowe, podatkowe i transakcyjne oraz nasza dogłębna wiedza branżowa pomagają naszym klientom w wykorzystaniu ich możliwości rynkowych, ocenie ryzyka i zarządzaniu, zapewniając odpowiedzialny rozwój.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *