Czy firmy angażują się w zrównoważony rozwój?

Czy firmy angażują się w zrównoważony rozwój?

DNV Business Assurance Poland

Czy firmy rzeczywiście angażują się w zrównoważony rozwój? Minęło już osiem lat od ogłoszenia przez ONZ 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Czy od tego czasu coś się zmieniło? Ostatnie badanie przeprowadzone przez ViewPoint dla DNV ujawniło rzeczywisty stopień zaangażowania wielu firm w kwestie zrównoważonego rozwoju. Co istotne, moment rozpoczęcia tej podróży nie jest decydujący dla osiągnięcia korzyści zrównoważonych. Każda firma może odnieść sukces, a kluczem jest właściwe określenie priorytetów i zaangażowanie, co najlepiej osiągnąć poprzez ustrukturyzowane podejście.

Widoczne jest, że dla wielu firm zrównoważony rozwój stał się niezbędnością, a nie tylko dodatkowym atutem. Z badania wynika, że ponad połowa (56%) respondentów uznaje zrównoważony rozwój za „bardzo wysoki” lub „wysoki” priorytet w strategii biznesowej. Aż 69,9% firm już zobowiązało się lub planuje zobowiązać do realizacji jednego lub więcej z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Duże firmy (zatrudniające >500 pracowników) są w początkowej fazie, ale małe firmy (<100) nadrabiają zaległości, gdyż wymagania związane ze zrównoważonym rozwojem rozszerzają swój zakres, szczególnie w kontekście działań dostawców.

Dla tych, którzy wdrożyli się nieco później, początkowy moment działania nie ma decydującego wpływu na generowaną wartość. Jak wynika z badania, pozytywne wyniki zależą przede wszystkim od podejścia do zrównoważonego rozwoju, takiego jak priorytet nadany w strategii biznesowej, zastosowanie ustrukturyzowanego podejścia oraz szeroki zakres spojrzenia na wymiary i tematy związane z ESG.

Presja ze strony interesariuszy dotycząca zrównoważonego rozwoju to nie jedyna presja, z jaką firmy muszą się zmierzyć. Firmy są coraz częściej zachęcane do przekraczania standardów. Dotychczas dominujący nacisk na aspekty środowiskowe ulega zmianie. Działania proekologiczne i redukcja emisji od dawna były w centrum uwagi wielu firm, być może zintensyfikowane przez kryzys energetyczny. Jednak nowa rzeczywistość ryzyka, wymagająca od firm radzenia sobie z różnymi zagrożeniami – od bezpieczeństwa informacji, przez przeciwdziałanie korupcji, po różnorodność, równość i inkluzywność (DEI) – zobowiązuje je do rozszerzenia uwagi na aspekty społeczne, zwłaszcza zarządzanie nimi.

Dla wielu firm może to wydawać się zadaniem zniechęcającym. Jednak firmy, które już polegają na certyfikowanym systemie zarządzania w realizacji celów biznesowych i strategii, mogą cieszyć się przewagą. Aż 83,5% respondentów uważa, że system zarządzania pomaga w spełnianiu zobowiązań z zakresu ESG lub ambitnych celów SDG. Systemy zarządzania zgodne z normą ISO, na przykład, mogą być certyfikowane przez niezależne strony trzecie. Wyniki badania jednoznacznie wskazują na potrzebę budowania zaufania, zwłaszcza wobec zewnętrznych interesariuszy, którzy stanowią główny napęd dla inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Metodologia Badanie zostało przeprowadzone w maju 2023 r. z użyciem metody CAWI (Computer Assisted Web Interviewing). W badaniu wzięło udział 893 klientów Business Assurance w DNV z różnych branż w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej i Południowej oraz Azji. Firmy, które nie podejmują działań ani nie planują działań związanych ze zrównoważonym rozwojem (7%), zostały wyłączone z badania.

Należy zaznaczyć, że próba nie jest statystycznie reprezentatywna dla firm na całym świecie.

O DNV

DNV to niezależny ekspert w dziedzinie zarządzania ryzykiem i zapewniania bezpieczeństwa, obecny w ponad 100 krajach. DNV wspiera bezpieczeństwo i zrównoważone funkcjonowanie, ustanawiając standardy branżowe i tworząc rozwiązania. DNV jest zaangażowane w osiąganie celów Porozumienia Paryskiego, wspierając klientów w przekształcaniu się w system energetyczny o głęboko zdekarbonizowanej strukturze.

DNV zapewnia bezpieczeństwo w przemyśle energetycznym, oferując usługi doradcze, monitoring, weryfikację i certyfikację. Jako wiodący dostawca niezależnych ekspertów energetycznych i doradców technicznych, DNV pomaga przemysłowi i rządom w radzeniu sobie ze złożonymi zmianami w przemyśle energetycznym na poziomie globalnym i regionalnym.



Czy firmy angażują się w zrównoważony rozwój?

DNV Business Assurance Poland


Ponad 13 500 specjalistów Grupy DNV zatrudnionych w ponad 100 krajach pomaga organizacjom, aby uczynić świat bezpieczniejszym, inteligentniejszym i przyjaznym dla środowiska. W Polsce zatrudniamy już 800 specjalistów, a działalność rozpoczęliśmy w 1864 roku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *