Z najnowszego Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia wynika, że w IV kwartale 2023 roku 33% pracodawców w Polsce planuje zwiększyć liczbę pracowników, podczas gdy 16% firm przewiduje redukcję etatów. Niemal połowa przedsiębiorstw (47%) nie planuje żadnych zmian w zatrudnieniu. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na nadchodzący kwartał wynosi +17%, co oznacza wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z prognozą z okresu lipiec-wrzesień oraz zwiększenie o 17 punktów procentowych w stosunku do danych z IV kwartału 2022 roku. Wszystkie badane sektory rynku pracy wykazują zainteresowanie rekrutacją nowych pracowników. Największe zapotrzebowanie na nowych kandydatów zgłaszają firmy z sektorów finansów i nieruchomości oraz energetyki i usług komunalnych. Analiza regionów pokazuje, że mieszkańcy Polski centralnej mogą spodziewać się największej liczby ofert pracy.
Najnowszy raport ManpowerGroup zatytułowany “Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” prezentuje plany rekrutacyjne firm na okres od października do końca grudnia. Prognoza netto zatrudnienia na poziomie +17% oznacza wzrost liczby ofert pracy w porównaniu z ostatnimi miesiącami. 33% badanych firm planuje pozyskanie nowych pracowników, podczas gdy 16% deklaruje konieczność redukcji etatów. Niemal połowa organizacji (47%) nie planuje żadnych zmian w zakresie zatrudnienia, a 4% nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji.
Firmy z różnych regionów Polski planują intensyfikację działań rekrutacyjnych. Największy wzrost zatrudnienia planują organizacje z Centrum (+28%), Południa (+19%) i Południowego Zachodu (+17%). Nieco mniejsze zapotrzebowanie na nowych pracowników deklarują firmy z regionów wschodniego (+11%) i północnego (+9%). Najmniejsze, choć nadal optymistyczne, prognozy rekrutacyjne dotyczą organizacji w regionie północno-zachodnim (+7%).
Raport ManpowerGroup prezentuje prognozy zatrudnienia dla 8 sektorów rynku pracy. Pracodawcy z każdej branży wyrażają zainteresowanie rekrutacją nowych pracowników. Największe zapotrzebowanie na kandydatów zgłaszają sektory finansów i nieruchomości (+26%), energetyki i usług komunalnych (+22%), oraz transportu, logistyki i motoryzacji (+18%). To również branże, które odnotowały największy wzrost prognoz rekrutacyjnych w porównaniu z III kwartałem tego roku. Nieco mniejsze powiększenie zespołów planują firmy sektora dóbr i usług konsumenckich (+17%) oraz IT (+16%), które odnotowały spadek deklaracji pracodawców o 12 i 10 punktów procentowych odpowiednio. Prognoza netto zatrudnienia na poziomie +14% dotyczy firm sektora przemysłu i surowców, a także usług komunikacyjnych. W regionie Polski można zaobserwować zróżnicowane potrzeby rekrutacyjne w różnych obszarach, przy czym sektor opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych wykazuje najmniejsze zapotrzebowanie (+12%).
Z raportu wynika, że w IV kwartale 2023 roku największą ochotę na zwiększenie liczby pracowników wykazują duże firmy (+20%) zatrudniające ponad 250 pracowników, oraz średnie organizacje (+19%) (50-249 pracowników). Firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników deklarują nieco mniejszy wzrost (+12%), a mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające do 10 osób, planują niewielkie powiększenie zespołów z prognozą netto zatrudnienia wynoszącą +10%.
W ujęciu regionalnym, wszystkie badane kraje regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wykazują pozytywną prognozę netto zatrudnienia, co oznacza większą ochotę pracodawców na pozyskanie nowych pracowników w nadchodzących miesiącach. W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) Czechy (+11%), Węgry (+13%) oraz Słowacja (+15%) wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na nowych pracowników. Natomiast firmy w Szwajcarii (+38%), Południowej Afryce (+35%), Portugalii (+35%) oraz Holandii (+35%) deklarują największą ochotę na zwiększenie liczby pracowników.
Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia Q4 2023
ManpowerGroup Polska
ManpowerGroup™ to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Tworzymy i dostarczamy wysoce skuteczne rozwiązania, które pomagają naszym klientom w Polsce i na całym świecie osiągać cele biznesowe oraz zwiększać konkurencyjność na rynku pracy.